Mivel Oláh Gyárfás elnök úrral, úgy tudtuk egyeztetni az interjút, hogy én elküldöm kérdéseimet írásban a számára, ezért a Race1.net olvasóinak jogukban áll, hogy milyen kérdésekre várjuk a választ az MNASZ elnökétől. Elnök úr megígérte, ahogy ideje engedi máris válaszol rájuk. Tisztelettel várjuk.
fotó: Oláh Gyárfás facebook
Íme a kérdések,
- Mikor értesült róla, hogy Jean Todt, az FIA elnöke számít Önre, mint az Offroad szakág leendő elnökére?
- Ebből a jelentős sportdiplomáciai sikerből, amely alapján Ön tagja lett az FIA legmagasabb sportszakmai döntéshozó szervezetének, a világtanácsnak, közvetlenül hogy fog a magyar autósport profitálni?
- Ahhoz, hogy Jean Todt és a világtanács Önt terjessze elő a szakág elnöki pozíciójára, kellett programmal, tervekkel jelentkeznie előtte? Ha igen, milyen főbb gondolatok szerepeltek benne?
- Kinevezése előtt, vagy után, fennállt annak a lehetősége, vagy feltétele, hogy a szakág elnöki teendőit, csak az FIA főhadiszállásáról irányíthatja? Ha igen, mi a végleges döntés ebben a kérdésben?
- Nem túlzok, ha azt mondom a jelenlegi MNASZ elnöki tisztség betöltésére teljes ember is kevés, kettőzött energia kell, hogy végre minden rendben legyen. Bírni fogja a két, de egyenként is igen jelentős tisztség elvárásainak való megfelelést?
- Az említett hazai állapotok miatt, sok közvetlen, személyes párbeszédre lenne szükség az MNASZ elnöksége és a rendezők, ill, versenyzők között. Új kinevezésével ideje még kevesebb lesz, mégis ez milyen formában lesz megoldható?
- Az MNASZ-t tömörítő szakágak közül, létszámban, érdeklődés és népszerűség tekintetében kiemelkedik a rali. Úgy erős 60%-ot tesz ki, mégis valahogy a legrendezetlenebb szakág? Miért?
- A Forma1-et, de még a túraautózást is nélkülözve (főleg anyagi korlátai miatt), egy nemzet autósportját a nemzetközi szurkolók, és talán a szakma is úgy ítéli meg, mennyi és milyen szintű raliversenyzője van? Ön szerint, mi ebben a kérdésben hogy állunk?
- Tudom, hogy nem örül minden írásomnak, de elfogadom. De akkor is állítom, hogy a nemzetközi megítélésünk miatt, a raliban tehetségeinknek nemzetközi szereplési lehetőséget kéne biztosítani , akár kisebb állami támogatás révén is. Ebben egyezik a véleményünk?
- Az Ön személyes versenyzői karrierje, inkább a pályaversenyzésben domborodott ki, ezért teljesen érthető elfogultsága velük szemben. Az új kinevezése által az offroad szakág nyilván kiemeltebb prioritást élvez majd munkájából is fakadóan, ezen belül a szákág zászlóshajója a ralikrossz. Éppen ezért nem lenne célszerű, kicsit szabadjára engedni, nagyobb önállóságot engedni az MNASZ működésén belül a ralinak?
- Az én személyes véleményem az, hogy a rali szinte egymaga, egy jó stratégiával, működéssel egymaga is képes lenne ellátnia, fenntartania magát. Természetesen jogilag maradva az MNASZ-en belül, egységben ASN-ként, tagszövetségként az FIA felé. Lát erre esélyt jelenleg?
- Mennyire politikamentes az MNASZ működése, és egy esetleges állami támogatás kiharcolása után, mennyire érezné a függőség veszélyét?
- Tavaly november 23-án találkozott Dr. Szabó Tünde az EMMI sportért felelős államtitkár asszonyával. Volt szerencsém már interjút készíteni vele, jót beszélgetni élőben az akkori műsoromban. Igaz, 2003-ban a téma alapjai pikánsak voltak, de onnan tudom az autósporthoz vajmi keveset ért. De, egy nagyon kedves, és okos embernek tartom. A beszélgetésük teljesen formális volt, vagy valóban úgy értékeli, hogy érdemben tudott az államtitkár asszonyra hatni?Ha igen, mivel? És milyen konkrét ígéretekkel álltak fel a találkozás után?
- Személyes véleményem az, hogy az MNASZ kommunikációja a sajtó, de még inkább a szurkolók felé kissé merev. A honlapjuk egyáltalán nem naprakész, és még a közösségi oldaluk sem. Közvetlennek pedig egyáltalán nem mondható. Nem kéne ezen javítani? Egyes szakágak legendáiról, különböző évfordulóikról rendszeresen elfeledkeznek. Ezt elfogadhatatlannak tartom, mert úgy gondolom, ha azokra nem emlékezünk, és nem követjük példáikat, akiknek köszönhetjük, hogy van jelenünk, akkor nekünk nem lesz jövőnk. Ön viszont személy szerint elég aktív közösségi oldalán, aminek én személy szerint örülök, talán éppen azért, mert ebben a kérdésben egyezik a véleményünk?
- Én az írásaim és annak tartalmát mindig vállalom, nevem feltüntetésével. Ön választott elnökként, különböző döntéseivel és cselekedeteivel kell, hogy ugyanezt megtegye. Éppen ebből kifolyólag nemcsak a dicséretekkel, hanem a kritikákkal is szembe kell néznünk mindkettőnknek. De úgy érzem, Ön kicsit kerüli a konfliktus helyzeteket. Rosszul látom?
- Mielőtt azt gondolná, hogy most kicsit “piszkálom”, azt is be kell vallanom, hogy remek a személyes kommunikációja, frappánsak, és vállalható megfogalmazásai vannak stilisztikailag. Azaz, egy felkészült, intelligens embernek tartom. Éppen ezért gondolnám, hogy ugyanezt követelje meg mindenkitől a közvetlen munkatársai körében is, amely az MNASZ pozitív arculatát elősegítvén, kellemesebb megítélés alá venné az egész szövetséget. Mit éreznek ebből, vagy esetleg rosszul látom innen a másik oldalról?
- A demokráciában személy szerint fontosnak tartom, hogy hozzám is eljussanak azoknak az embereknek, sporttársaknak a véleménye, kérdéseik, akiknek írok, vagy akikről publikálok. Ezért, talán látta a közösségi oldalon, lehetőséget adtam számukra, hogy rajtam keresztül kérdéseket tegyenek fel Önnek. Ebből a csokorból következik az első. Nagyon jó, hogy márkakupaként idén (is) szerepel a Peugeot sorozat az R2-es kategóriában. Mégis nagyon gyengén van promotálva, miért?
- Ön személy szerint a Sprint futamban résztvevő, sőt tovább megyek, a Mini ralibajnokságokban szereplő sporttársakat a magyar rali utánpótlásának tartja?
- Hogyan látja az Elnök Úr a Magyar Amatőr Rallye Bajnokság déli régiójában kialakult helyzetet, illetve milyen megoldási lehetőséget lát abban, hogy a régiós Bajnokság más terültekhez hasonlóan ne haljon meg. Ergo, hogyan látja rendezhetőnek a MARB és az RSK egyazon rendezvényen történő indítását annak érdekében, hogy a MARB országos bajnoki futamok közel fele ne maradjon el?
- Hogy látja, előfordulhat idén is az a szégyen, mint tavaly, hogy ralibajnoki futam maradjon el?
- A versenyek tisztaságát garantáló ellenőrzések, mint a Mecsek ralin eszközölt üzemanyag mintavétel, fontos elemei egy szabályosan működő bajnokságnak. Igen rosszul sült el, valljuk be. Kit talált ezért felelősnek, és mi lett az eredménye?
- Gyakorlatilag az előző kérdéshez kapcsolódik, hogy érthető és világos az MNASZ szabályrendszere a ralira vonatkozóan. De honnan lesz pénz, vagy van e, ezeknek a törvényeknek a betartására? Jól fog ez működni az idei bajnokságban?
- Nem gondolkodnak azon, hogy visszaengedik az ORB-be a WRC autókat? Környező országokban van erre példa, pl. Olaszországban külön bajnokság van kiírva számukra. Nem gondolja, hogy pár ilyen autó megjelenése, több nézőt vonzana ismét a pályák szélére?
- Az utóbbi hét, szurkolói körből érkező kérdést követően, következzék az utolsó. Ha tehetné, mi lenne fontossági sorrendben a három kívánsága? És azokat milyen módon használná fel az MNASZ és az egész autósportot tömörítő társadalom érdekében?
Kósa András Race1.net